Skip to main content
  • Vokietijos federalinis transporto ministras Dr. Volkeris Wissingas ir MAN generalinis direktorius Alexanderis Vlaskampas lydi pirmąjį autonominio sunkvežimio važiavimą Vokietijoje 
  • MAN Truck & Bus – pirmasis komercinių transporto priemonių gamintojas, gavęs 4 lygio leidimą bandymams greitkeliuose 
  • Bendrovė Autobahn GmbH” suteikė leidimą MAN autonominio bandomojo sunkvežimio testiniams važiavimams A9 greitkeliu 
  • Maždaug 500 MAN ir TRATON grupės inžinierių skatina autonominį vairavimą, jau užregistruota daugiau kaip 133 patentai 
  • Vairavimas be vairuotojo gali padėti išvengti nelaimingų atsitikimų dėl nuovargio, optimizuoti transporto procesus ir kovoti su dabartiniu maždaug 100 000 sunkvežimių vairuotojų trūkumu 

MAN tapo pirmuoju komercinių transporto priemonių gamintoju, išsiuntusiu autonominį sunkvežimį į Vokietijos greitkelį. Bandomajame sunkvežimyje, kuris nuvažiavo apie dešimt kilometrų A9 greitkeliu tarp Allershauzeno ir Firholceno sankryžų, sėdėjo Vokietijos federalinis transporto ministras Dr. Volkeris Wissingas ir MAN generalinis direktorius Alexanderis Vlaskampas. 

MAN jau kurį laiką intensyviai plėtoja autonominių sunkvežimių, skirtų naudoti logistikos centruose ir susisiekimui tarp jų greitkeliais, kūrimą ir neseniai tapo pirmuoju komercinių transporto priemonių gamintoju, gavusiu 4 lygio bandymų leidimą, pagrįstą autonominio važiavimo Vokietijos greitkeliais įstatymu. 

Krovinių vežimo apimtys ir ypač gabenimas, pavyzdžiui, tarp logistikos centrų ir parduotuvių sandėlių, nuolat auga. Autonominių sunkvežimių naudojimas pervežimui iš vieno logistikos centro į kitą yra ypač aktualus. Autonominiai sunkvežimiai kelyje, suteiktų daugelį pranašumų: jų sąnaudos itin efektyvios, o važiavimas yra saugus. Nėra privalomųjų darbo pertraukų, todėl transporto priemones galima puikiai integruoti į glaudžiai sinchronizuotus logistikos procesus. Ilgainiui efektyvus autonominių sunkvežimių naudojimas gali sumažinti bendras eksploatacines sąnaudas 10-15 proc. Naujoji technologija taip pat gali sumažinti vairuotojų trūkumą. Vien Vokietijoje jau dabar trūksta iki 100 000 sunkvežimių vairuotojų. 

„Šiandien žengiame dar vieną didelį žingsnį link autonominių komercinių transporto priemonių – antros svarbios ateities srities greta perėjimo prie transporto priemonių varomų be CO2. Šiais metais, pirmiausiai, atliekame bandymus su prototipais greitkelyje. Nuo 2025 m. bus vykdomi tolesni projektai tarp logistikos centrų, o tada jau tipinėse klientų programose. Taigi, žengiame kitą plėtros žingsnį link serijinės autonominių sunkvežimių gamybos dešimtmečio pabaigoje. Autonominio vairavimo įstatymas suteikia mūsų pramonei būtiną planavimo saugumą. Tačiau norėdami įgyvendinti autonominį vairavimą, mes taip pat turime glaudžiai bendradarbiauti su infrastruktūros operatoriais, tokiais kaip „Autobahn GmbH”. Tik kartu galime įdiegti autonominį vairavimą keliuose”, – sako „MAN Truck & Bus SE” valdybos pirmininkas Alexanderis Vlaskampas.   

„Autobahn GmbH des Bundes” atlieka pagrindinį vaidmenį užtikrinant autonominį vairavimą Vokietijos greitkeliuose”, – aiškina Dirkas Brandenburgeris, „Autobahn GmbH des Bundes” technikos generalinis direktorius. „Mes ne tik pritariame autonominiam vairavimui tam tikruose greitkelių ruožuose, bet ir aktyviai skatiname greitkelių infrastruktūros ir transporto priemonių tinklą bei ryšį su vadinamosiomis bendradarbiaujančiomis intelektinėmis transporto sistemomis. Tai labai svarbu leidimų išdavimui, o kartu ir autonominių transporto priemonių saugumui keliuose.” 

Pirmojo autonominio sunkvežimio bandomojo važiavimo metu „Autobahn GmbH” išnagrinėjo MAN koncepciją, pateikdama paraišką bandymų licencijai gauti. Federalinė automobilių transporto tarnyba balandžio pradžioje oficialiai suteikė MAN leidimą. Ateityje „Autobahn GmbH” taip pat bus atsakinga už greitkelių eksploatavimo zonų, kuriose bus patvirtintos autonominių transporto priemonių serijos, patvirtinimą. Transporto priemonės valdytojas nurodo maršrutus, kuriais važiuos jo transporto priemonės su autonominio vairavimo funkcijomis, o „Autobahn GmbH” tikrina, ar šie maršrutai yra tinkami transporto priemonių su autonominio vairavimo funkcijomis eksploatavimui. 

MAN jau daugelį metų vykdo įvairius mokslinius tyrimus ir plėtros projektus, kuriais skatina autonominį vairavimą. Nuo 2017 iki 2019 m., vykdydama bendrą mokslinių tyrimų ir plėtros projektą su „DB Schenker”, MAN kūrė ir bandė elektroniniu būdu valdomus sunkvežimius. Šios ypač saugios ir degalus taupančios transporto priemonės daugiau nei šešis mėnesius buvo naudojamos reguliariai vežant generalinius krovinius A9 greitkeliu tarp Neufahreno ir Niurnbergo. Projekte ANITA (2019-2023 m.), kurį vykdė partneriai „Deutsche Bahn”, Fresenius taikomųjų mokslų universitetas ir „Götting KG”, pagrindinis dėmesys buvo skiriamas integruoti visiškai skaitmeninį autonominį sunkvežimį į logistikos procesą, perkeliant konteinerius iš kelių į geležinkelius. O nuo 2022 m. projekte ATLAS-L4 MAN, kartu su „Autobahn GmbH” ir kitais partneriais iš pramonės, mokslo ir techninių bandymų srities, kuria autonominį sunkvežimį, skirtą naudoti vežimui greitkeliais tarp logistikos centrų. Taigi šiuo projektu konkrečiai įgyvendinamas 2021 m. Vokietijoje priimtas autonominio vairavimo įstatymas, kuris jau dabar leidžia važiuoti be vairuotojo aiškiai apibrėžtais maršrutais ir su technine priežiūra. Projekto pabaigoje planuojami praktiniai bandomieji prototipo važiavimai greitkeliu su saugumą užtikrinančiu vairuotoju. Iki šiol MAN pateikė 133 patentų paraiškas autonominio vairavimo srityje, 33 iš jų jau išduotos. Dalyvaudama @CITY, „BeIntelli” ir MINGA projektuose, MAN taip pat dalyvauja plėtojant miesto autobusų automatinį vairavimą.